Dostępność programu w wersji edukacyjnej

Dla pracowników i studentów Wydziałów MiBM oraz ZiMK dostępnych jest w sumie 2000 licencji jednostanowiskowych edukacyjnej wersji SOLIDWORKS. W roku akademickim 2021/22 w skład każdej licencji wchodzą:

 1. SOLIDWORKS Premium (CAD 3D)
 2. Podstawowy podręcznik SOLIDWORKS i SOLIDWORKS Simulation w j. angielskim (dla SW 2021) oraz polskim (tylko dla SW 2019) w formacie PDF
 3. SOLIDWORKS Simulation Premium (analiza wytrzymałościowa MES z modułem topologicznej optymalizacji)
 4. SOLIDWORKS Flow Simulation, Electronics Cooling i HVAC (analiza przepływów cieczy, gazu lub ciepła)
 5. SOLIDWORKS Motion (analiza kinematyczna)
 6. SOLIDWORKS Plastics (analiza procesu wtrysku)
 7. SOLIDWORKS Sustainability (analiza wpływu projektowanego obiektu na środowisko naturalne)
 8. SOLIDWORKS CAM Professional(narzędzie do generowania G kodów na maszyny CNC)
 9. SOLIDWORKS Electrical Professional (narzędzie do projektowania urządzeń elektrycznych)
 10. SOLIDWORKS Model Base Definition (narzędzie do definicji trójwymiarowych rysunków wykonawczych)
 11. SOLIDWORKS Composer (narzędzie do opracowania dokumentacji technicznej)
 12. SOLIDWORKS Visualize (narzędzie do opracowywania fotorealistycznych wizualizacji)
 13. SOLIDWORKS PDM Standard (narzędzie do pracy grupowej)
 14. Dostęp do portalu MySolidWorks  na poziomie MySolidWorks Professional (mnóstwo dodatkowej informacji + darmowy dostęp do szkoleń on-line). Więcej informacji na temat zawartości materiałów umieszczonych na tym portalu w zależności od poziomu dostępu znajduje się tu .
 15. Możliwość otrzymania 15 rodzajów certyfikatów  za darmo

Wersję instalacyjną programu wraz z kodem aktywacyjnym można pobrać od następujących osób:

 • Wydział MiBM — dr inż. Dariusz Michalski (p. B2.07)
 • Wydział ZiMK — dr inż. Artur Szmidt (p. C4.05)

Dla studentów MiBM program również jest dostępny do skopiowania w czasie zajęć w s. B2.06. Ze względu na duży rozmiar wersji instalacyjnej (około 15GB dla SW 2021) zalecany jest pen-drive z interfejsem USB3 lub szybki dysk zewnętrzny.

Dostępność programu w wersji badawczej

Dla pracowników i doktorantów Wydziałów EAiI, MiBM oraz ZiMK w sieci PŚk dostępna jest jedna licencja sieciowa SOLIDWORKS Premium w wersji Research. Program ten może być używany w ramach prac badawczych oraz przy opracowywaniu wniosków patentowych. W sprawie dostępu do tej wersji proszę zwracać się do dr hab. I.Rokacha (p. B2.24, tel. 305, e-mail: rokach at tu dot kielce dot pl).

Jak naprawić instalację SOLIDWORKS

Życie użytkownika SOLIDWORKS (dalej SW) w Polsce nie jest łatwe. Skandaliczny poziom polskiego tłumaczenia (szczególnie dodatku Simulation) czas od czasu "uzupełniają" niespodzianki ze strony informatyków SW. Niżej opisane są podstawowe problemy z którymi spotyka się użytkownik SW 2021.

Każda zmiana konfiguracji programu SOLIDWORKS wymaga uprawnień Administratora!

Sprawdzenie poprawności "świeżej" instalacji SOLIDWORKS

Bardzo często program jest instalowany w miejsce poprzedniej wersji. W takim przypadku wymagane jest jej dokładne usunięcie (Uwaga! Teoretycznie nie trzeba niczego usuwać w przypadku instalacji kolejnych service pack'ów dla tej samej wersji, np. przy instalacji SW 2021 SP5 w miejsce SW 2021 SP4). To nie zawsze się udaje, dlatego najlepiej sprawdzić instalację już po pierwszym uruchomieniu programu. Jak to zrobić najprościej opisane jest tu 

.

Brak możliwości automatycznej aktywacji programu

Wersja SW 2021 często ma problem z aktywacją programu przez Internet. Wtedy warto użyć aktywację przez e-mail. Kod aktywacyjny przychodzi dość szybko.

Brak polskich szablonów

Wersja SW 2021 (podobnie jak i poprzednie) dość często instaluje się w wersji "mieszanej" polsko-angielskiej z powodu braku dostępu do standardowych szablonów. Na szczęście da się naprawić ten problem dość łatwo. Szczegóły opisane są tu 

.

Brak symbolu średnicy

Jest to jeden z "odwiecznych" problemów SW, występuje w wielu wersjach. Przejawia się tym, że zamiast symbolu ∅ w szkicu widzimy tekst <MOD-DIAM>. Zwykle ten problem znika po poprawieniu instalacji SW (patrz Sprawdzenie poprawności "świeżej" instalacji SOLIDWORKS wyżej). W przeciwnym przypadku można skorzystać z procedury opisanej tu 

.

Materiały edukacyjne dostępne z poziomu SOLIDWORKS

Z poziomu SOLIDWORKS jest dostęp do standardowych podręczników i zalecanych przez producentów programu projektów edukacyjnych. Animacja niżej pokazuje jak do tego dostać się z poziomu interfejsu SOLIDWORKS.